مرکز بهداشت شهرستان اردل
۱۴۰۰/۹/۸
سالمندان
به سختي گام بر مي‌دارد و از كنار ديوار، مسير تا خانه را در پيش گرفته است؛ ساك كوچكي در دستش است و با دست ديگرش عصاي قهوه‌اي رنگ را محكم مي‌فشارد تا بتواند قدمي ديگر بردارد؛ لحظه‌اي بعد از پشت سر، دستي مردانه ساك را مي‌گيرد و عصا بر زمين مي‌افتد؛ نوه‌ مهربان عصاي مادربزرگ شده است.


بهداشت روانی در درون مفهوم كلی «بهداشت» قرار دارد و بهداشت یعنی توانایی كامل برای انجام نقش های روانی، اجتماعی و جسمی .
بهداشت به معنی نبود بیماری نیست، بلكه بیشتر با شناسایی و پیشگیری از بیماری ها و مشكلات در ارتباط است. تامین بهداشت روانی سالمندان تاثیر مهمی بر بهداشت فرد و جامعه می گذارد و عوامل چندی در این ارتباط دخیل هستند.
● زندگی گذشته
سالمندی كه احساس می كند زندگی گذشته خود را به هدر نداده است با سالمندی كه رضایت چندانی نسبت به گذشته ندارد، تفاوت بسیاری دارد. سالمند راضی در خود احساس كمال می كند و روزهای آخر زندگی را با خوش بینی و شور و شوق سپری می كند. در مقابل سالمند ناراضی از گذشته خود مضطرب و افسرده خواهد بود.
● سازگاری با تغییرات
تغییرات دوران سالمندی تاثیرات عمیقی بر زندگی و بهداشت روانی او دارد. اگر شخصیت فرد انعطاف پذیر باشد، توانایی سازگاری با این تغییرات بیشتر خواهد بود. در این میان اگر سالمند این تغییرات را در جهت منفی ادراك كند، میزان انعطاف پذیری و سازگاری پایین خواهد آمد.
● حمایت جامعه و دولت
نگرش و دیدگاه اجتماع نسبت به سالمندان بر بهداشت روانی سالمندان تاثیرگذار است. اینكه جامعه سالمند را به چشم"چرخ پنجم گاری " ببینید یا به چشم فردی مجرب و عاقل، موضوع مهمی است. میزان حمایت های مالی و درمانی دولت (حقوق بازنشستگی و بیمه خدمات درمانی) عامل موثر دیگری در میزان بهداشت روانی سالمندان است.
تاریخ به روز رسانی: 1391/08/06
تعداد بازدید: 4877
آدرس : اردل ،بلوار امام رضا ،خيابان شهيد باهنر ،شبكه بهداشت شهرستان اردل
كدپستي : 8881711135     تلفن : 34342033-038
دور نگار :  34342467 -038
تاریخ بروز رسانی 1400/09/08
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal